6 arsye për të vizituar Shqipërinë

Mund të qetësoheni buzë detit

Ju mund të kaloni një jetë duke eksploruar 265 kilometra bregdetare të Shqipërisë, por në vend të një jete, drejtohuni nga riviera. Duke u shtrirë nga Saranda në jug të Vlorës në veri, pjesa më e madhe e këtij rajoni ishte një zonë ushtarake gjatë periudhës komuniste dhe është kryesisht e pazhvilluar. Ajo që mungon në vendpushimet luksoze ndodhet në plazhet dhe limanet e izoluara, me vende të lira informale të shpërndara përgjatë bregdetit. Rentinalbania.com ka një sërë shtëpish pushimi përgjatë Rivierës duke filluar me rreth 30 £ për një natë.

Mund të zbuloni një botë antike

Butrinti, Trashëgimia Kulturore e Mbrojtur nga Unesco është një nga vendet arkeologjike më të rëndësishme në Shqipëri, më rrënoja që datojnë nga shekulli i tetë P.K. Qyteti i Beratit, është gjithashtu në listën e Unesco dhe rreth pesë orë më larg, i mbushur me kisha bizantine dhe xhami turke të lidhura nga rrugë të kalldrëmta antike. Fshati i Voskopojës njihet si fshati i artistëve, për shkak të piktorëve të shumtë.

Rijetoni periudhën e luftës

Peizazhi është i mbushur me bunkerë nga epoka e pasluftës. Më i madhi, bunkeri atomik që i përket ish-diktatorit Enver Hoxha, u hap në 2014 si Bunk'Art 1, një muze mbi historinë dhe sekretet e regjimit të tij. Kjo u pasua nga Bunk'Art 2 në vitin 2016. Ju gjithashtu mund të vizitoni Shtëpinë e errët të gjetheve, një vilë të veshur me hardhi në kryeqytetin e Tiranës që dikur ishte selia e shërbimit sekret shqiptar dhe tani është i hapur si Muzeu i Mbikqyrjes Sekrete dhe, ishulli i Sazanit, një bazë ushtarake e braktisur jashtë brigjeve të Vlorës.

Konsumoni koktejle në Tiranën shumëngjyrëshe

Kur kryeministri Edi Rama erdhi në pushtet në vitin 2013, kishte pak para për të riparuar qytetin. Ai kishte idenë e pikturimit të qytetit të kuq dhe blloqet e kohës së regjimit komunist tani janë ngjyrë karamele. Drejtohuni për në Bllok, dikur streha e elitës së partive komuniste dhe tani një nga lagjet më të bukura, me baret dhe kafenetë e saj. Radio Bar, plot radio antike, shërben kokteje klasike.

Shijoni pjata të ndryshme

Klima mesdhetare e Shqipërisë do të thotë se është e bekuar me përbërës të natyrshëm, prandaj prisni shijen e mishit, sallatat e freskëta dhe produktet e detit.

Një revolucion gastronomik është duke u zhvilluar, kryesuar nga kuzhinierë si Bledar Kola, të cilët janë stërvitur në Nobu dhe po mbrojnë enët tradicionale të ndikuara nga trashëgimia otomane, italiane dhe greke në restorantin Mullixhiu në Tiranë. Provoni mishin me lëng një sallatë anësore me kunguj, hurmë dhe domate të thata.

Ose mund të eksploroni në male të larta dhe liqene të thella

Në veri, Alpet shqiptare posedojnë një bukuri të egër. Historia e rajonit është e mbyllur në gjakmarrjet e lashta dhe folklorin e pasur, dhe jeta bujqësore mbetet e pandryshuar me shekuj, mos u habisni kur shihni fermerët që po lërojn tokën me kaun dhe zgjedhën. Në lindje të vendit, ujërat kristalizuese të Liqenit të Ohrit janë si diçka nga parajsa. Poshtë në jug, shumica e turistëve shkojnë në anën maqedonase për arkitekturën osmane dhe kishat bizantine, por nuk e humbasin qytetin e Pogradecit për një shije të jetës lokale buzë liqenit.

 

Metro News nga Ellie Fazan

Nuk ka te dhena

Komento

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues, komenti nuk do të publikohet nga moderatori.

Featured

Recent Posts