Art & Kulture

Home » Art & Kulture

Hapet Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit

U çel sot Festivali Ndërkombëtar i Akuarelit dhe Ekspozita unike me vizatime të mjeshtërve shqiptar “Para & Pas ’90 në ambientet e Muzeut Historik Kombëtar. Ky event, i mbështetur nga Ministria e Kulturës, Bashkia Tiranë dhe në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar nën kurimin e piktorit të mirënjohur Helidon Haliti bëri bashkë emrat më në zë të artit pamor në...

“Nuk ka vend për vetë-keqardhje, nuk ka vend për frikë”: Toni Morrison flet për detyrën e artistit në kohëra të trazuara

"Vetëm një artist mund të tregojë ... cfarë do të thotë të mbijetosh në këtë planet”, u shpreh...

Albanian artist, Aida Llukaj, to take part in Paris Fringe Festival

Albanian artist, Aida Llukaj is taking part in this year’s Paris Fringe Festival. This year, for the first time ever,...

Mbrëmje e vecantë poetike online me artistë të Teatrit Kombëtar dhe diasporës në Greqi

Sonte, datë 5 Qershor, ora 20:00, Teatri Kombëtar rikthehet me një mbrëmje mjaft të vecantë poetike, ku aktorëve...

Syri Tufina: Si mbijetoi dinastia e sahatçinjve të Tiranës

Në sirtarin e parë të komosë, atje ku shumica e shqiptarëve mbanin sendet me vlerë, prindërit e mi ruanin ndër...

Vizitë e kritikut të artit, Vittorio Sgarbi në Galerinë Kombëtare të Arteve

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka shoqëruar sot në një vizitë në Galerinë Kombëtare të Arteve (GKA)...

Ekspozitë e Mario Airò “Modellare l’acqua”

Falë bashkëveprimit me Institutin Italian të Kulturës në Tiranë, ekspozita “Modellare l’acqua”/ “T’i...

Kur moshatarët e tij shikonin futboll, ai preferonte vallëzimin

Talentin për balet nuk e kishte të trashëguar nga dikush prej familjes. Ndryshe nga moshatarët e...

Eksploro me tour-virtual 3D ekspozitën e fëmijve që i mbijetuan luftës gjatë eksodit kosovar

Keni humbur nga ekspozitat në COD? Nuk patët kohë t'i vizitoni? Ju sjellim më afër me këtë tour-virtual 3D...

Rrëfim i shkurtër nga nje piktore

A janë këto rrjeshta të mjaftueshme për të shprehur emocionin që më fal natyra, vallë?! Hapsira ku gjej...

Lista e fundit e shfaqjeve online nga Royal Opera House

Royal Opera House ka lajmëruar listën më të fundit të shfaqjeve që do të vijnë online këto...

Ikona shqiptare e shek. XVIII ekspozohet në UNESCO

“Ringjallja e Llazarit”, ikonë e shek. XVIII, qn mban firmën e një prej ikonografëve më...

Ylli Limani dhe Kida vijnë sëbashku më një performancë aspak të zakonshme!

Për t’ju gjendur më pranë njerëzve në kohën e pandemisë, operatori i rrjeteve telefonike, Vodafone Albania ka...

Balerini shqiptar Eno Peçi dhe kolegia e tij pianiste sjellin një copëz së Operas së Vjenës online!

Teatri i Koncerteve në Vjenë mund të jetë i mbyllur këto ditë, por balerini i njohur shqiptar 

TKOB sjell online për publikun operan mallëngjyese të Verd-it: “Il Trovatore”

E Premte, datë 8 Maj, ora 20:30 Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit (TKOB) sjell për publikun online operan “Il...

Recitali surprizë në sheshin ”Nënë Tereza” nga Arilena Arra

Këngëtarja Arilena Ara paralajmëroi pak ditë më parë një suprizë për gjithë shqiptarët që po qëndrojnë të...

Sot: Teatri Metropol sjell teatrin në shtëpitë tuaja!

Arti është bëre më i aksësueshëm se kurre për shkak të izolimit në mbarë botën dhe ne patjetër që duhet të...

Muzeu i Artit Modern (MoMA) po ofron kurse arti falas online!

Këto ditë karantine po reflektojmë, po gatuajmë në shtëpi, po shpenzojmë kohë me familjen, po...

‘Dita e Tokës’: Nëntë vepra artistike me një mesazh të fshehtë dhe sot po bëjnë xhiron e botës

Për të nderuar Ditën e Tokës, e cila përkon me ditën e sotme, 22 Prill 2020,

“Romeo & Juliet”- Teatri i Londrës sjell veprën ikonike të Shekspir online falas për disa ditë

“Natën e mirë, natën e mirë! Ndarja është një pikëllim kaq i ëmbël, saqë do të them...

Duket e pabesueshme por tani mund të vizitosh Yayoi Kusama’s “Infinity Mirrored Rooms” nga shtëpia

Muzeu “The Broad” në Los Angeles është një muze i artit kontemporan. Edhe pse cdogjë eshte mbylluar për shkak...

Rrëfimet tuaja – Bashkohuni me thirrjen e fundit nga ‘Shtëpia Studio Kadare’

Shtëpia Studio Kadare ka hapur nje thirrje për pjesëmarrje, si më poshtë: "Ndani me ne përvojat tuaja të...

Mesazh shprese: Tenori i verbër drithëron botën me zërin e tij nga qyteti i plagosur

Ikona e muzikës botërore, tenori Italian Andrea Bocelli dha nje performancë emocionuese nga katedralja historike e...

Ndiqe nga shtëpia: Koncert virtual nga artistët dhe personalitetet më të famshme botërore

Këtë të Shtunë, datë 18 Prill, artistë dhe personalitete të famshme nga e gjithë bota, duke përfshire Lady...

Featured

Recent Posts