Artikull

Home » Art & Kulture » Artikull

Rrëfimet tuaja – Bashkohuni me thirrjen e fundit nga ‘Shtëpia Studio Kadare’

Shtëpia Studio Kadare ka hapur nje thirrje për pjesëmarrje, si më poshtë: "Ndani me ne përvojat tuaja të pandemisë pasi dëshirojmë të mbledhim rrëfime nga qytetarë të ndryshëm për të krjiuar një portret të Shqipërisë në kohë të COVID-19. Si po e rishkruan pandemia jetën tuaj, rolet gjinore, ekonominë familjare dhe të ardhmen e...

Ture virtuale në muzeumet dhe galeritë më të famshme të artit botëror

Një shprehje thotë se: “Arti bën që të gjejmë dhe të humbasim veten në të njëjtën kohë”. Në mes të...

Eventi elitar “Opernball” ne Vjene hapet nga koreografia e jashtezakonshme e artistit shqiptar, Eno Peci

Opera Shteterore e Vjenes njihet si salla e vallezimit me e famshme ne bote. Nje here ne vit, per shkak te eventit...

‘Me Liri Kundër Marres’ është motoja e festivalit FemArt i cili fillon se shpejti

Për herë të shtatë,  Qendra për Art dhe Komunitet – Artpolis organizon festivalin FemArt – Festivali...

Stefano Boeri designs Tirana Vertical Forest in Albanian capital

  Italian architect Stefano Boeri has designed a vertical forest tower for Tirana, Albania, which will be...

Albania built 750,000 bunkers for a war that never came. Now what?

‘The bunkers are our cathedral, our scar. They are part of our face.’ Enver Hoxha, the communist leader of...

Albania Ancient Shipwreck Project

     

Televizioni gjerman RTL: Shqipëria, rekomandimi turistik absolut!

  TIRANË, 13 mars /ATSH/ – “Shqipëria është me të vërtetë...

Prestigjozja italiane reportazh Shqipërisë: 300 ditë me diell në vit nga Tirana në Berat

Me 300 ditë me diell në vit, Shqipëria paraqitet si destinacion tërheqës në të gjitha stinët. Me këtë fjali e...

7 Must-Do Adventures in Albania

We recently spent an entire month in Albania touring the country and helping young entrepreneurs in the startup...

Dajti n’Fest 2019!

Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë, sëbashku me AKZM, EDS Foundation dhe UNDP Albania, ju ftojnë...

South Outdoor Festival

Borshi, një nga fshatrat më të mëdhenj të Shqipërisë së Jugut, i njohur për ujin e kristaltë, plazhin e...

Suela Bako: “Pak dashuri, ju lutem”! Klithma e tradhëtisë në skenën shqiptare

Vepra “Tri gra dhe Misugi” është e konceptuar në formën e tri letrave. Një e shkruar prej bashkëshortes,...

Ndriçim Xhepa: “Delegacioni”, amaneti i plotësuar i Artan Minarollit

ALMA MILE/ Ai është shoku Spiro, një zyrtar me peshë në Ministrinë e Brendshme, të cilit i është...

Artistët shqiptarë bashkohen për të mrekulluar Vjenën

Artistja Inva Mula mbajti një koncert me 16 Nëntor në Vjenë.

“The Last Resort” e Anri Salës prezantohet në Moskë

Artisti kontemporan shqiptar, Anri Sala, do ta prezantojë një instalacion akustik e skulpturor “The Last...

Veshjet e gruas arbëreshe shndërrojnë muzeun në “shtëpi kukullash”

Një nga ekspozitat në Muzeun Historik Kombëtar, është “Shpirti arbëresh në veshje”. Simbol i saj, veshja...

Featured

Recent Posts