Te Tjera

Home » Te Tjera

Kadare, fitues i Prozart 2020

Çmimi “Prozart” - që festivali internacional i letërsisë “PRO-ZA Ballkan” i akordon autorit të shquar për kontributin autorial në zhvillimin e letërsisë së Ballkanit- këtë vit i takoi shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, për opusin e tij impozant shumëvjeçar romancier dhe eseistik, i cili, rregullisht shkakton jehonë të madhe në...

Liqeni i Shkodrës në lenten e austronautit të NASA-s

Një vorbull në qendër të Liqenit të Shkodrës,...

Sezoni turistik/ Klosi takim me hotelierët e Durrësit: Aplikim në e-Albania për stacionet e plazhit

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi zhvilloi një takim me hotelierët dhe operatorët...

Aplikimi në e-Albania për stacionet e plazhit

TIRANË, 3 Qershor /ATSH/ Këtë sezon turistik hotelierët duhet të aplikojnë tek “e-Albania” për stacionet e...

Masat e reja nga 1 Qershori- Hiqen kufizimet për lëvizjen, hapen kufijtë

Në 1 Qershor fillon një fazë tjetër me masa lehtësuese përsa i përket COVID-19. Nga sot, nuk do të ketë më...

Austrian Airlines, linja e parë ajrore që fillon fluturimet nga Rinasi

Austrian Airlines është linja e parë ajrore, që ka njoftuar zyrtarisht fillimin e fluturimeve nga Rinasi drejt...

Ministria e Kulturës: Guida e përshtatur për fëmijët do të narratojë historinë e vendit për të vegjlit

Ministria e Kulturës do të sjelli sëshpejti një Guidë të përshtatur për të vegjlit, e...

Ekspertët thonë se arti është i rëndësishëm për zhvillimin e fëmijëve

Parashkollori juaj po kënaqet kaq shumë duke pikturuar me gishta më një përzierje ngjyrash! Ti, duke u...

Blerina Bombaj: Krerët e imëta të racave autoktone shqiptare po veniten

Eshtë kaq shumë e rëndësishme të blejme produkte “Made in Albania” sa më shumë që të kemi mundësi...

Wizz Air me bazë të re në Shqipëri – 15 destinacione të reja në tetë vende të Europës

Wizz Air ka krijuar bazë të re në Tiranë me tre avionë. Nga 1 korriku prej aeroportit të Tiranës mund të...

Tako “Ash” – lind koala e parë në Australi pas zjarrit të tmerrshëm të Janarit

Këtë javë Australia ka festuar lindjen e koalës së parë në një park të kafshëve të egra pas sezonit...

Vrojtuesit e specieve në Shqipëri: “Një shpend fatsjellës ka ardhur së fundmi në vendin tonë!”

Të dashur dashamirës të shpendëve të egër, kemi kënaqësinë e veçantë të ndajmë me ju lajmin e vrojtimit të...

Muaji i shenjtë i Ramazanit: Gjithcka që duhet të dini

Cfarë është Ramazani? Në fenë islame, Ramazani është muaji kur Zoti i shfaqi Kuranin Profetit Muhamed. Gjatë...

Teatri i Kukullave

Teatri i Kukullave vjen cdo te Premte ne datat 8, 15, 22 Shkurt 2019 dhe 1 Mars 2019, ora 18:30 – 20:30 tek Toptani...

Shfaqja per femije “Tullumbaci i kuq”

Shfaqja per femije “Tullumbaci i kuq”: Cdo te Shtune dhe te Diele nga data 9 Shkurt 2019 deri ne 31...

Shfaqja “Princi dhe i varfri”

Shfaqja “Princi dhe i varfri”: Ne datat 9, 16, 23 Shkurt dhe ne datat 3, 10, 17, 24 Mars, ora 10:30...

“Gangsteri shqiptar” filmi premierë që do të shfaqet në Tiranë më 19 Tetor 2018

Kur dëgjova se po zhvillohej një film i ri i quajtur "Gangsteri shqiptar", mendimi im i parë ishte se do të ishte...

Xhiro me Pedalon

Në kuadrin e fushatës për jetesën aktive, vizitorëve te Kopshtit Zoologjik Tirane u ofrohet një argëtim i ri –...

“Edukimi përmes Kulturës”

“Edukimi mbi dhe përmes Kulturës” është një ndër programet e Ministrisë së Kulturës së Republikës së...

“Pulcinella”

Ne daten 20 Tetor, ora 11:00 vjen per here te pare ne skene tek Teatri i Kukullave Tirane shfaqja per femije...

“Njelloj si ti”

“Njelloj si ti” – Shfaqje me kukulla Në Tetrin Metropol – Qendra Kulturore Tirana kemi...

“Miushet e shkathëta”

Ne datat 15, 16, 21, 22 Shtator, ora 11:00 rikthehet për fëmijët e grupmoshës 2- 8 vjeç, një prej shfaqjeve të...

Halloween Parade

‘Halloween Parade’ në Citypark Të Dielën, Dt 28 Tetor, ora 10:30- 13:30 në Citypark festohet...

Featured

Recent Posts