Ture virtuale në muzeumet dhe galeritë më të...

Një shprehje thotë se: “Arti bën që të gjejmë dhe të humbasim veten në të njëjtën kohë”. Në mes të...

Eventi elitar “Opernball” ne Vjene hapet nga...

Opera Shteterore e Vjenes njihet si salla e vallezimit me e famshme ne bote. Nje here ne vit, per shkak te eventit...

Banda e rock-ut Crossbones organizon një koncert...

Grupi Crossbones ogranizon këtë të shtunë, datë 14 Dhjetor, një koncert bamirësie nëpërmjet të cilit ata si...

|”Metal United WorldWide” vjen në...

Metal United World Wide vjen për të dytin vit radhazi në Tiranë. Ky event muzikor zhvillohet në...

Albania: The best-kept secret in the...

Sunlight glinted off the water as pleasure boats bobbed in the bay and the carefree squeals of children...

Filmi “Delegacioni”, amaneti i plotësuar i...

ALMA MILE/ Ai është shoku Spiro, një zyrtar me peshë në Ministrinë e Brendshme, të cilit i është...

“Perralle nga e Kaluara”/ A Tale From...

Tale from the Past is set in the 1930s and tells the story of a poor village family who...

Artisti bashkëkohor Alban Hajdinaj riciklon...

  Ekspozita “Reenacted realism” sjell si në skenë teatri me gjuhen e pikturës, përkujtimet e momenteve...

The Best Things To See and Do in 10 Albanian...

Over the past decade, Albania has earned a reputation among backpackers for friendly locals, cheap accommodation, and...

Prestigjozja italiane reportazh Shqipërisë: 300...

Me 300 ditë me diell në vit, Shqipëria paraqitet si destinacion tërheqës në të gjitha stinët. Me këtë fjali e...

Media nordike: 25 vende të mrekullueshme që...

STOKHOLM, 27 mars /ATSH/ – Nëse jeni duke kërkuar ndonjë vend interesant për të vizituar Shqipëria është vendi...

Ujërat Termale Të Shqipërisë – Për...

  Shqipëria është e bekuar me të gjitha thesaret që natyra mund të ofrojë. Vargmale të larta e të...

Çelet ekspozita “Dorëshkrime Bizantine dhe...

  Me ardhjen e Pashkëve Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Kalaja e Tiranës risjellin për publikun...

“Due settimane in Albania”, una preziosa guida...

Da paese sconosciuto a nuova destinazione turistica. Sono sempre di più i visitatori che, incuriositi, hanno...

Televizioni gjerman RTL: Shqipëria, rekomandimi...

  TIRANË, 13 mars /ATSH/ – “Shqipëria është me të vërtetë...

Colour Day Festival 2019

Colour Day Festival vjen për herë të dytë në Shqipëri dhe këtë herë ju sjell fabrikën e ngjyrave. Festivali i...

“Ec ngadalë”: Lëvizja e re e ushqimit në...

"Tharja e makaronave jufka nëdiell", "glikoja e shalqinit", "buka e misrit me djathin e bardhë", "omeleta me kopër...

Kafe turke e dolci tradizionali dell’area

Non c’è viaggio nei Balcani che si rispetti senza aver assaporato una tazza di fumante caffè turco....

Albania Ancient Shipwreck Project

     

Riviera Shqiptare – 5 Eksperienca Ushqimore per...

Riviera Shqiptare. Një nga sekretet e ruajtura mirë të Europës, vetëm nëse jeni Italian dhe keni shijuar për vite...

Paranoid Dictator Built Thousands of Military...

Se vi trovate a Tirana e volete provare un ottimo kafe turke, il mio consiglio è di andare da Kafe Mehmeti, un...

Reportazh: ‘Festivali i Shegës 2018’...

Sot, pata fatin të jem e ftuar nga Ceed Albania për të vizituar 'Festa e Shegës' (Ana e Malit), jo shumë larg...

Gjirokastër – Cfarë të shikosh për një...

Ta cilësosh të bukur Gjirokastrën do të thotë të mos bësh përcaktimin e duhur. Ky qytet në jug të...

“Gangsteri shqiptar” filmi premierë...

Kur dëgjova se po zhvillohej një film i ri i quajtur "Gangsteri shqiptar", mendimi im i parë ishte se do të ishte...

Albania built 750,000 bunkers for a war that never...

‘The bunkers are our cathedral, our scar. They are part of our face.’ Enver Hoxha, the communist leader of...

Eventi “Rrno për me gatue”

Tirana ka mirëpritur një grup kuzhinierësh që risjellin me kujdes origjinën e gatimit në një këndvështrim të...

Le Figaro: Shqipëria me vreshtat më të vjetër...

Një artikull kushtuar kantinave të verërave shqiptare është publikuar së fundi në gazetën franceze ‘Le...

Albanië: De charme van een land in ontwikkeling

  1.Droomdecor  

Kur historinë e Shqipërisë e gjen në vende...

E kush nuk adhuron foto të bukura, por në të njëjtën kohë dhe të veçanta? Të gjithë duam kësisoj fotosh. E...

Is it safe to go on holiday to Albania? Travel...

When was there war in albania?   Just prior to the Second World War the...

Risitë e “Festivalit të Ushqimit dhe...

“Provo, Shijo, Gëzo”! ky është togfjalëshi që do të shoqërojë në tre ditët e tij, edicionin e kartërt të...

Berat in Albania – A Beautiful World Heritage...

  Want to visit Berat in Albania? It’s a wonderful destination, also known as the White City. Since 2005 it...

Mrizi i Zanave – a magical culinary...

I can say, without boasting that I know the South Balkans well and Albania where I lived for almost 4 years. As a guide...

6 arsye për të vizituar Shqipërinë

Mund të qetësoheni buzë detit Ju mund të kaloni një jetë duke eksploruar 265 kilometra...