Mbani sytë nga qielli: Shiu i meteorëve të Prillit këtë jave!

Shiu i metorëve “April Lyrids”, që vjen nga konstelacioni ‘Lyra’, afër yllit të saj më të shndritshëm, ‘Vega’, ka nisur prej 16 Prillit por do të arrijë kulmin pas mesnatës së datës 21 deri në orët e para të datës 22 Prill. Shiu i meteorëve do të zgjasi vetëm disa ore ndersa pritet të shikoni 10-20 meteorë në orë. Pas datës 22 deri në datën 25 Prill ju mund të mbani sytë nga qielli sepse mund të bien përsëri yje tek-tuk.

“April Lyrids” përkon me hënën e re, prandaj nuk do të ketë asnjëlloj pengese lunare dhe qielli do të jetë tërësisht i pastër. Njerëzit mund t’a shijojnë spektaklin yjor duke dalë në dritare ose duke u ulur në ballkon me një gotë vere në dorë, kudo ku qielli duket qartë.

Burimi: space.com

Nuk ka te dhena

Nuk ka te dhena

Komento

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *.
Komenti juaj do publikohet brënda 3 orëve , nëse përdorni fjalor ofendues, komenti nuk do të publikohet nga moderatori.

Featured

Recent Posts